Roll of Honour

2016

Club Open league (male) – Gareth Pulman

Club Open league (female) – Fiona Campbell

Club Novice league (male) – Mike Grice

Club Novice league (female) – Gilly Hanson-Giddins

Club race – Olympic (male) –Gareth Pulman

Club race – Sprint (male) – Gareth Pulman

Club race – Olympic (female) – no winner

Club race – Sprint (female) – Fiona Campbell 

‘Good Tri’ prize – James Millington for setting new standards in race clothing …

james-millington

 

 

 

8 Mile Timed Bike 2016

Fastest male – Stuart Duckworth (19:43)

Fastest female – Fiona Campbell (22:30)

Most improved male – Rob Griffith

Most improved female – Mel Hearn

2015

Club Open league (male) – Phil Mulligan

Club Open league (female) – Anna Delves

Club Novice league (male) – Matt Chrisfield

Club Novice league (female) – Mel Hearn

Club race – Olympic (male) –Paul Butler

Club race – Sprint (male) – Phil Mulligan

Club race – Olympic (female) – no winner

Club race – Sprint (female) – Fiona Campbell & Gilly Hanson-Giddins

‘Good Tri’ prize – Paul Butler for getting his name and photo in 220 magazine more than anyone else in the history of the magazine.

8 Mile Timed Bike 2015

Fastest male – Stuart Duckworth (18:45)

Fastest female – Fiona Campbell (23:03)

Most improved male – Nick Benton

Most improved female – Liz Wharton

2014

Club Open league (male) – Phil Mulligan

Club Open league (female) – Hannah Soetendal

Club Novice league (male) – Matt Bainborough

Club Novice league (female) – Yvonne Peers

Club race (male) – Phil Mulligan

Club race (female) – Anna Delves

‘Good Tri’ prize – James Millington for the best excuses for not training or racing culminating in stabbing himself in the back side with a carving knife!

8 Mile Timed Bike 2014

Fastest male – Phil Mulligan (20:11)

Fastest female – No participants

Most improved male – Dan Goodwin

Most improved female – No participants

2013

Club Open league (male) – James Millington

Club Open league (female) – no winner

Club Novice league (male) – Paul Butler

Club Novice league (female) – no winner

Club race (male) – James Millington

Club race (female) – no winner

‘Good Tri’ prize – Adrian Shaw for completing IMUK

8 Mile Timed Bike 2013

Fastest male – Phil Mulligan (20:00)

Fastest female – Ann Brooks (25:53)

Most improved male – Dave Bannister

Most improved female – Louise Pinfield

 

2012

Club Open league (male) – Marcus McDonald

Club Open league (female) – no winner

Club Novice league (male) – Mat Potter

Club Novice league (female) – no winner

Club race (male) – Marcus McDonald

Club race (female) – Katie Thornley

‘Good Tri’ prize – Jo Satherley for completing the inter Club aquathlon on a training regime of beer and fags.

World Championship Qualifier – Ian Hicks

 

8 mile Timed Bike 2012

Fastest male – Ed Coppinger (18:56)

Fastest female – Nina Whitbrook (22:14)

Most improved male – James Laurie

Most improved female – Louise Pinfield

 

2011

Club Open league (male) – Marcus McDonald

Club Open league (female) – Nina Whitbrook

Club Novice league (male) – James Millington

Club Novice league (female) – no winner

Club race (male) – Rob Brinkley

Club race (female) – Nina Whitbrook

 

8 mile Timed Bike 2011

Fastest male – Stuart Duckworth (19:19)

Fastest female – Alison Holmes (21:07)

Most improved male – Marcus Smith

Most improved female – Katie Thornley

 

2010

Club Open league (male) – Tim Pepper

Club Open league (female) – Louise Pinfield

Club Novice league (male) – Lyndon Osborne

Club Novice league (female) – Emma Osborne

Club race (male) – Stuart Duckworth

Club race (female) – Holly Lindley

World Championship Qualifiers – Paul Askey, Marcus McDonald, Tim Pepper and Andrew Wallace.

World Medical Triathlon Championships – Andrew Wallace 2nd

 

8 mile Timed Bike 2010

Fastest male – Stuart Duckworth (18:41)

Fastest female – Alison Holmes (21:35)

Most improved male – Matt Pinfield

Most improved female – Monica Rosenbluth

 

2009

 Club Open league (male) – Marcus McDonald

Club Open league (female) – Nina Whitbrook

Club Novice league (male) – Mark Whiteley

Club Novice league (female) – Nina Whitbrook

Club race (male) – Marcus McDonald

Club race (female) – Katie Golder

World Championship Qualifiers – Tim Pepper & Michelle Askey

 

8 mile Timed Bike 2009

Fastest male – Stuart Duckworth (18:54)

Fastest female – Katie Golder (24:09)

Most improved male – Nick Polmear

Most improved female – Louise Pinfield

 

2008

Club Open league (male) – Paul Askey

Club Open league (female) – Michelle Askey

 

2007

Club Open league (male) – Paul Askey

Club Open league (female) – Michelle Askey